UyanikTilki.comFırsatlar / İndirimlerGıda / Restorant

EşTürk mutfağının en ünlü hamur işlerinden biridir mantı. Sırrı parmak uçlarında gizli olan bu meşakkatli yemeğin anavatanı Kayseri olarak bilinir. Tüm Anadolu’ya Kayseri’den yayıldığı bilinir. Kayseri mantısının en önemli özelliği, oldukça küçük kapatılmasıdır. Bunun ölçüsü, eskiden beri söylenerek günümüze kadar gelmiş olan “bir şimşir kaşıkta kırk tane mantı” olarak belirlenmiştir.Eskiden evlenecek olan genç kızlar için bu ölçü bir tür sınav olarak yapılırmış.

Bir başka özelliği ise diğer mantılardan farklı olarak kıvamı daha suludur. Bunun için mantının kaynatıldığı suya, salça ve yağ önceden konularak mantıyla birlikte pişmesi sağlanır.Servis yapılırken suyuyla birlikte yapılır. Birçok Kayseri´li mantıda Reyhan (fesleğen) baharatı kullanırken, Kayseri mantısının olmazsa olmaz baharatlarından biri de Sumak´tır. El emeğini yoğun bir şekilde taşıyan ve üstün bir lezzet deneyimi yaşatan bu Anadolu yemeği baştan sona özen ister. Ciddi anlamda kitleleri peşinden sürükleyen mantıyı,şimdi ''memlekettengelsin güvencesiyle sizlere ulaştırıyoruz.


Tıkla, bu fırsatı hemen yakala!


Yorum Yap
Yasal Uyarı: Yorumlarınızda küfür, şiddet, tehdit, vb. unsurlar, spam veya reklam olmamalıdır. Bu alanda yapacağınız yorum Facebook hesabınızla bağlantılıdır. Yapılacak uygunsuz yorumlardan doğrudan yorum sahibi sorumludur. Aksi halde yasal işlem başlatılacaktır.

Ucuz Uçak Bileti